středa 4. června 2014

Výlet za ledovci a Mount Cook

Narozeniny královny pro nás na Novém Zélandu znamenají den volna navíc. Prodloužený víkend využíváme k návštěvě národního parku Aoraki / Mount Cook.


Na procházku údolím podél řeky Hooker nám krásně svítí sluníčko. Přecházíme přes tři pěší lávky. Na lávce poznávám stejný typ šroubů a matek, který je použit na stavbě, kterou v práci kontroluju.


Na konci údolí docházíme k ledovcovému jezírku a ledovci Hooker. Slunce zachází za hory a rychle se ochlazuje. Ticho v údolí občas přeruší podivné zvuky, které dělají kameny, které turistické děcka házejí po ledu.Údolí je zakončené nejenom ledovcovým jezírkem ale také nádherným výhledem na nejvyšší horu Nového Zélandu Mt Cook 3724 m, známý pod maorským jménem Aoraki.
Maorská legenda popisuje vznik hory a také jeho vedlejších vrcholků. Chlapec jménem Aoraki společně se svými třemi bratry sestoupil z nebes na zem, aby navštívil svou matku zemi v kánoi. Kánoe se však převrátila. Když se chlapci přesunuli na záď lodi, proměnili se v kámen.


Další den začínáme snídaní v Mount Cook Village s nádherným výhledem na hory. Kromě nás na výhled může každý den koukat také socha novozélándského horolezce Edmunda Hillaryho, ten vystoupil jako první na horu Mount Everest.


V infocentru a na informačních tabulích nacházíme taky zmínku o horolezkyni jménem Freda, jež jako první žena zdolala Mount Cook.

Další naše kroky míří k místu Kea Point. V jezeru je dobře vidět zbarvená voda z roztátého ledovce míchající s vodou ostatní.Zbývá nám ještě čas a tak se jdeme podívat taky na Tasmanův ledovec.


Současná rozloha ledovce je 92km2 a délka 24 km. Každým rokem se ledovec rapidně zmenšuje. Srovnávací tabulky na místě nám ukazují, že například v roce 1890 byl ledovec o 5km delší a zasahoval až na místo, na kterém právě stojíme.Na zpáteční cestě zastavujeme ještě na chvíli u jezera Tekapo. Další den pak v práci dostávám od kolegy lososa nedaleko jezera ulovil. S Kubou jsme se oba shodli, že to byl nejlepší losos, jakého jsme v životě jedli.Žádné komentáře:

Okomentovat