neděle 27. dubna 2014

Lachtaní mláďata v KaikouřeVidět hory tyčící se téměr z moře do výšky 2600m, vidět lachtaní mláďata ve volné přírodě dovádět ve sladkovodním vodopadu, vidět zapadající slunce z pobřežních útesů a večer pak sledovat mléčnou dráhu na nebi plném hvězd...to vše se dá stihnout na Novém Zélandu za jediný den.

Dopoledne se vydáváme na kratší procházku buší Fyffe- Palmer track. Když vycházíme z lesa máme krasný výhled na poloostrov, na kterém leží město Kaikoura.


Kaikoura, ležící na východním pobřeží jižního ostrova, je známá hlavně díky možnosti pozorování velryb. Unikátní podmínky, které vytváří proudění vody v hlubokomořském příkopu sem přitahují velryby po celý rok.
Název Kaikoura pochází z maorštiny a znaméná "jíst humry".
Kromě velryb a humrů zde najdeme také velké kolonie lachtanů. Upozorňuje nás na ně také značka na cestě. Pozor lachtani!


Lachtaní mláďata přicházejí na svět v prosinci, lednu na skalnatém pobřeží Kaikoury. 


Začátkem dubna se začínají mláďata osamostatňovat. Objevují svoje okolí, učí se plavat a navazují kontakt s ostatními mláďaty. Sama šplhají a plavou proti proudu k nádhernému Ohau vodopádu.


 

Mláďata tak poprve opouštějí na několik dní matku, která může strávit delší dobu na moři a lovit. Stále se ale po několika dnech musí vracet na pobřeží za matkou, aby se nakrmila na živiny bohatého mateřského mléka. 
V polovině zime můžete vidět v Ohau stream si hrát, dovádět a odpočívat více než 200 lachtaních mláďat. Lachtani jsou velice společenská a družná zvířata. Toto hraní a dovádění v proudu upevňuje jejich společenské vazby.

Lachtaní video


pro lepší kvalitu videa klikněte zde: Lachtaní video

S Jančou a Kamilem na fish and chips a obřím hamburgru.


Výhled na hory a první oblázková pláž, kterou jsme na NZ navštívili.Odpolední procházka po pobřeží poloostrova. Na útesech pozorujeme nádherný západ slunce. Krajina se rychle ochlazuje. 


Slunce zapadlo, setmělo se. Nasedáme do auta a jedeme zpět směr Christchurch. Hlavní tah na Christchurch neosvětlují žádné lampy, zřídka míjíme nějakou civilizaci. Nad námi se pomalu začínají rozsvěcovat hvězdy. Zastavujeme, abychom se mohli pořádně podívat. Pohled na nebe je neskutečný. Nedá se to popsat, ani vyfotit. Hvězdy svítí tak jasně jako nikdy. A hlavně přes celé nebe se line pruh mléčné dráhy. Co je ještě více udivující, není ani osm hodin a hvězdy září tak silně už teď. Pozorujeme je několik minut, snažíme se najít Jížní kříž- čtyři nejsilněji zářící hvězdy na jižní obloze. Právě díky nim kdysi Maoři objevili Nový Zéland.

Žádné komentáře:

Okomentovat